V Kb centru »Kubo« v Gorici je v ponedeljek, 8. aprila, potekala predstavitev projekta Walk 2 Spirit. Glavni cilj projekta je ureditev pešpoti od Ogleja do Svete Gore, ki bo pohodnikom od blizu in daleč omogočila, da bolje spoznajo čezmejno goriško območje. Projekt predvideva tudi prenovo in odprtje namestitvenih prostorov na Sveti Gori, organizacijo ekskurzij za skupine, usposabljanje mladih vodičev, organizacijo mednarodnih čezmejnih konferenc in drugih kulturnih dogodkov.
Walk 2 Spirit je projekt, ki ga financira Sklad za male projekte – SPF GO! 2025 iz programa Interreg VI-A Italija-Slovenija 2021-2027. Namenjen je projektom v okviru Evropske prestolnice kulture 2025 Nova Gorica-Gorica, upravlja pa ga Evropsko združenje za teritorialno sodelovanje (EZTS GO), ki prek posebnih razpisov financira projekte manjših vrednosti oziroma krajšega trajanja.
Vodilni partner projekta je Frančiškanski samostan Sveta Gora, projektni partner pa fundacija Socoba, ki upravlja oglejsko baziliko. »Cilj projekta je na teritorij privabiti čim več ljudi, predvsem mlade iz Italije, Slovenije in Avstrije, ob tem pa izkoristiti jubilejno leto 2025, ki bo zahvaljujoč bogati kulturni dediščini pritegnilo na to območje veliko popotnikov in romarjev iz vse Evrope,« je na predstavitvi povedal Mattia Vecchi, projektni vodja v fundaciji Socoba.
»Danes želimo, da bi naše pohodne in romarske poti pomagale ustvariti humanizem dialoga in srečevanja predvsem različno mislečih in čutečih, ki bo pomenil prihodnost naših krajev in tudi našega delčka bisera Evrope,« je ob predstavitvi projekta izpostavil gvardijan Frančiškanskega samostana Sveta Gora Bogdan Knavs.
Pešpot imenovana tudi »Iter Goritiense oz. Goriški camino ali Cammino goriziano« je zasnovana za skupine in posameznike. Prepleta vse kulturne in zgodovinske motive, povezane z Evropsko prestolnico kulture 2025, vsebinsko pa se dotika treh ključnih tematik. Te so: Korenine, rane in preporod. »To popotovanje zadeva vsakega romarja in popotnika in simbolično spominja na pot vseh tistih, ki so na različne načine prispevali k preoblikovanju navidezno neprehodne meje v mejo, ki je odprta za dialog in nenehna soočanja med narodi. To je pravi zgled za Evropo in svet, saj je enotnost pri vrednotenju različnosti najbolj učinkovita pot pri ustvarjanju klime miru, pravičnosti in resnice,« je povedal Andrea Bellavite, direktor fundacije Socoba.
Kot je pojasnil Nace Novak, vodja projektov pri Frančiškanskem samostanu Sveta Gora, ima Goriški camino vse, kar imajo veliki camini, a na relativno kratki razdalji. »80 kilometrov dolga pot se začne z 29 kilometrov dolgim ravninskim delom od Ogleja do Zagraja, med polji, ob reki Soči in skozi nekaj naselij. Sledi drugi del poti po italijanskem in slovenskem Krasu, kjer si krajši vzponi in spusti sledijo kot valovi, pohodnik pa lahko uživa v divjosti narave stran od urbanega okolja. Od Zagraja do Mirenskega gradu je 23 kilometrov poti. Tretji del, spet ravninski, se začne ob reki Vipavi, vodi mimo polj in nasadov, nadaljuje in zaključi pa se v urbanem območju obeh Goric. Zadnje dejanje poti pa je vzpon na 682 metrov visoko Sveto Goro,« je traso predstavil Novak in dodal, da lahko utrjen pohodnik pešpot zmore v treh dneh, kogar na pot pritegnejo predvsem kulturne in zgodovinske znamenitosti, ki jih na tem območju ne manjka, pa mu zna biti tudi pet dni premalo.
Prvi organiziran pohod po Goriškem caminu je predviden v začetku junija.
Tekst in foto: Nace Novak
( pot od Ogleja do Zagraja in od Zagraja do Mirenskega gradu)